Zajos világban élünk, amely éjszaka sem alszik. Autómotorok vagy egy egyszerű beszélgetés a szomszédban – mindez akadályozhat bennünket az elalvásban vagy az egészséges mély alvásban. Az éjszakai zaj elleni küzdelem egyik leghatékonyabb eszköze a füldugó. De vajon nem károsak hosszú távon, ha velük alszunk?
A válasz egyszerű: nem káros – ha betart néhány egyszerű szabályt. Az első lépés a füldugókkal való egészséges alváshoz, a megfelelő "tömítés" kiválasztása.
Füldugók tucatjai léteznek- egyik a rockkoncertre alkalmas, vagy a zajos gyárba, míg mások úszáshoz. Ha biztos akar lenni abban, hogy a füldugó éjjeli viselése nem káros az egészségére, válassza a speciálisan hosszú alváshoz kifejlesztett füldugókat.
A leggyakoribb hiba? Túl kemény füldugók
Az alváshoz használt füldugók mindenekelőtt puha, hajlékony anyagból kell készüljenek, mely alvásra alkalmas, és ami a lehető legjobban alkalmazkodik a hallójárat formájához, sőt még akkor sem okoz gondot, ha oldalt fekszik. Klasszikus és high-tech hab, speciális műanyag, szilikon vagy viasz közül választhat.
- Érzékeny füle van?Próbálja ki a Mack's Ultra Soft vagy hasonló minőségű Ohropax Soft puha habszivacs füldugókat, mindkettő kiváló párnázást biztosít egyszerre.
- Utálja a füldugót érzését fülében? Próbálja ki például az erősen csillapító szilikon Snore hangtompítókat, melyek csak a fülnyílást takarják.
A vízhez, repülőgépekhez vagy hangos koncertekhez kifejlesztett füldugók, amelyekben fix szűrő van, vagy egy kiálló fogantyú, teljesen alkalmatlanok alvásra – ezek a rögzített kiemelkedések akár meg is sérthetik fülét alvás közben.
Az óvatos behelyezés alap
Ha gyorsan és erőteljesen nyomja be a füldugót, kellemetlen nyomás keletkezhet a fülben. Lassú behelyezésével elkerülheti a fülzsír felesleges fülbe tolását is.
Ha habdugókkal alszik, először göngyölítse keskeny henger alakúvá, majd lassan helyezze be a hallójáratba.
Ugyanilyen óvatosan távolítsa el a füldugót a füléből reggel. Ne felejtse el a csatlakozókat megfelelő csomagolásban tárolni. A napközben rajtuk lévő por és szennyeződés táptalajjá válhat a baktériumok számára, és így csökkentheti a füldugó élettartamát – vagy fertőzésveszélynek teheti ki a fülét.
Fülhigiénia? Csínján a vattapálcikákkal...
Ha füldugóval alszunk, az egészséges alvás érdekében előnyös, ha a fül külső részét faggyúmentesen tartjuk. De... Talán nem tudta, hogy a fülnek tökéletes öntisztító képessége van. A fülzsír megvédi a fül érzékeny belső részét a szennyeződésektől, portól és apró részecskéktől. Magára "pakolja", majd a hallójáraton keresztül visszanyomja őket.
Ha túl mélyen tisztítja a fülét a vattacsomóval, akkor valójában károsíthatja a fülét – nemcsak a dobhártyáját sértheti meg, hanem a "piszkos" fülzsírt akaratlanul is visszanyomja a fülbe. Emiatt dugó képződik a fülben, ami zümmögést, nyomást vagy akár gyulladást is okozhat. Ezeket fülorvosnak kell kezelnie.
Tehát hogyan néz ki a megfelelő fülhigiénia? A szakértők azt tanácsolják, hogy a fülnek csak a külső részét tisztítsa meg, ahová a kisujja köré tekert kozmetikai vattával elérhet. A csecsemőknek szánt pamut törlőkendők ideális formájúak is lehetnek a tisztításhoz. Vastag végük sem engedi, hogy a pálca túl mélyen a fülébe kerüljön.
Nézzen utána ennek is: hogyan tisztítsuk helyesen a füldugókat.